Morze kryje w sobie niespodziewane bogactwo. Przy silniejszych i bardziej stałych wiatrach niż na lądzie, morskie farmy wiatrowe stają się najszybciej rozwijającą się formą wytwarzania energii odnawialnej. Jak wynika z rocznego raportu Wind Europe, u samych wybrzeży Europy znajduje się 110 instalacji. Pokrywają one 11,6% zapotrzebowania na energię w Unii Europejskiej. Morskie farmy wiatrowe znajdują się również w Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich, takich jak Chiny i Japonia. Coraz mocniejsza, coraz bardziej oddalona od wybrzeża, pływająca lub przycumowana do dna morskiego, morska energetyka wiatrowa zdobywa rynki z godnymi uwagi zaletami w stosunku do lądowych farm wiatrowych.
Jak działają morskie generatory wiatrowe?
Zasada działania morskich farm wiatrowych jest taka sama jak w przypadku farm wiatrowych na lądzie. Siła wiatru jest wykorzystywana do poruszania łopatami wiatraków. Łopaty te są przymocowane do turbin i wiatraków, które przetwarzają energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna jest przekształcana do dystrybucji i transportu do gospodarstw domowych. Ogromna farma wiatrowa w krótce powstanie na Bałtyku. Dowiedz się więcej: https://www.edebki.pl/baltyk-zamieni-sie-w-plac-budowy-jest-nadzieja-na-energetyczne-uniezaleznienie-od-rosji
Morska i lądowa farma wiatrowa: główne różnice
Lokalizacja
Zwykłe farmy wiatrowe lokalizowane są na niezaludnionych terenach wiejskich. Muszą one uwzględniać czynniki meteorologiczne, zmienność wiatru oraz warunki gruntowe w miejscu instalacji. Ponadto należy wziąć pod uwagę przepisy prawne.
Natomiast morska farma wiatrowa nie ma ograniczeń przestrzennych. Ich oddziaływanie wizualne i akustyczne jest znacznie mniejsze. Znajdują się one na wybrzeżu lub na morzu. Mogą być zakotwiczone do dna morskiego lub na platformach pływających. Morskie farmy wiatrowe mogą być zlokalizowane w dowolnym miejscu na świecie, które spełnia niezbędne warunki.
Moc
Morskie farmy wiatrowe wytwarzają więcej mocy niż lądowe. Średnia moc jednostkowa lądowych turbin wiatrowych wynosi 5 MW. Tymczasem średnia moc nominalna zainstalowanych turbin morskich wynosi 7,8 MW. Moce te mogą sięgać 12, a nawet 15 MW.
Koszty
Instalacja morskiej farmy wiatrowej jest droższa niż postawienie farmy na lądzie. Najdroższe są logistyka, budownictwo i materiały. Wyższe są również koszty przyłączenia do sieci i utrzymania. Wynika to z trudności w dostępie i potrzebnego sprzętu. Koszty są prawie dwukrotnie wyższe niż w przypadku instalacji naziemnych.