Czy wiesz, co to jest etykieta efektywności energetycznej, gdzie się znajduje i do czego służy? Podpowiadamy, jak ją interpretować i jak postawienie na energooszczędne urządzenia może pomóc w oszczędzaniu pieniędzy.
Czy przy zakupie nowego urządzenia bierzesz pod uwagę etykietę efektywności energetycznej? Ważne jest, aby wziąć pod uwagę poziom wydajności urządzenia elektrycznego, które kupujesz, ponieważ dobra ocena pomoże Ci zaoszczędzić na rachunku za energię elektryczną w perspektywie średnioterminowej.
Czym jest etykieta efektywności energetycznej?
Etykieta efektywności energetycznej to naklejka, która wskazuje ocenę energetyczną urządzenia lub budynku według skali oceniającej jego zużycie energii.
Ta skala oceny energetycznej składa się z siedmiu korelujących ze sobą liter; od A do G, gdzie A jest najlepszą oceną, a G najgorszą. Ponadto na etykiecie znajdują się informacje nie tylko o ratingu i zużyciu energii elektrycznej, ale także m.in. o zużyciu wody na jeden cykl prania (w przypadku pralki), pojemności magazynowej i hałasie.
W ten sposób etykiety efektywności energetycznej pozwalają użytkownikom odróżnić urządzenia, które zużywają mniej energii od tych, które zużywają jej więcej i wpłynąć na decyzję o zakupie,
Wygaśnięcie etykiety efektywności energetycznej
Etykieta efektywności energetycznej i świadectwa energetyczne tracą ważność po 10 latach od ich wydania. Oznacza to, że w miarę możliwości warto po tym okresie odnowić sprzęt AGD lub przynajmniej sprawdzić jego stan i działanie.
Jeśli chodzi o świadectwo energetyczne nieruchomości, jeśli ma ona zostać sprzedana lub wynajęta, zaleca się przeprowadzenie odpowiednich remontów w celu dodania wartości i jakości nieruchomości z aktualnym i pozytywnym świadectwem.
Gdzie można znaleźć etykietę efektywności energetycznej?
Jeśli chodzi o urządzenia elektryczne, zawsze można znaleźć etykietę efektywności w widocznym i łatwo rozpoznawalnym miejscu. Kiedy kupujemy urządzenie elektryczne, takie jak lodówka, pralka czy suszarka, zawsze zobaczymy etykietę energetyczną obok lub na górze każdego urządzenia.
Efektywność energetyczna i oszczędności
Bardzo wydajne urządzenie będzie zazwyczaj droższe niż to o wyższym zużyciu energii. Jednak wybór bardziej wydajnej opcji oznacza oszczędności w perspektywie średnio- i długoterminowej; mniej wydajne urządzenie będzie zużywać więcej prądu, a zatem będzie oznaczać to wyższy koszt na rachunku za energię elektryczną. Innymi słowy, choć może się wydawać, że kupując wydajne urządzenie, wydajesz więcej, w rzeczywistości przyczyniasz się do oszczędności. Jak jeszcze możesz oszczędzać prąd? Poznaj najskuteczniejsze porady: https://www.walutomania.pl/jak-oszczedzac-prad-to-warto-wiedziec-w-obecnych-czasach