Dlaczego drzewa przyciągają pioruny?

Dlaczego drzewa przyciągają pioruny?

Jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk naturalnych, jakich możemy być świadkami są burze, a w ich trakcie błyskawice i grzmoty są dwoma najbardziej niesamowitymi jej przejawami. Jednym ze środków ostrożności, które powinny być zawsze podjęte, gdy pojawia się burza jest nie schronienie się pod drzewami, ponieważ jak większość ludzi wie, drzewa przyciągają błyskawice. Czy wiesz jednak, dlaczego drzewa przyciągają pioruny?

Powodem, dla którego drzewa przyciągają pioruny, jest przede wszystkim ich kształt. W rzeczywistości nie tylko drzewa przyciągają pioruny, ale każdy spiczasty obiekt, który wyróżnia się z otaczającego krajobrazu. Dzieje się tak dlatego, że elektryczność kiedy podróżuje, zawsze będzie szukała najłatwiejszej drogi do ziemi. Tak więc, gdy piorun przemieszcza się z chmury do ziemi, ścieżka wyładowania piorunowego zawsze będzie szukać ścieżki, która działa jako najlepszy możliwy przewodnik. Tak więc, ponieważ spiczaste obiekty wysoko nad ziemią oferują lepszą drogę dla wyładowań elektrycznych, piorun jest skierowany w ich kierunku, zamiast kontynuować jego spadek w kierunku ziemi przez powietrze.

Jeśli pomyślimy o kształcie drzewa, natychmiast zdamy sobie sprawę, że jest to element, który ma wiele spiczastych części (gałęzie) i jest znacznie oddzielony od ziemi, co czyni go elementem, który przyciąga elektryczność z pioruna znacznie bardziej niż jakikolwiek inny obiekt, który zwykle znajduje się w jego pobliżu. Jednak każdy obiekt, który spełnia te cechy będzie przyciągał pioruny. W rzeczywistości piorunochrony mają dokładny kształt spiczastego i wzniesionego obiektu, aby przyciągać pioruny i w ten sposób zapobiegać ich spadaniu w inne miejsca, które nie są przygotowane do radzenia sobie z energią elektryczną uderzenia pioruna.

admin

Podobne

Indukcja elektrostatyczna Nikoli Tesli

Indukcja elektrostatyczna Nikoli Tesli

Co to jest certyfikat energetyczny?

Co to jest certyfikat energetyczny?

Ile elektrowni jądrowych jest na świecie?

Ile elektrowni jądrowych jest na świecie?